Noclegi Zamość - Villa Morando

Szkolny ogródek miejskim ZOO

tygrys amurski

zoo.zamosc.pl

Szkolny ogródek miejskim ZOO

Utworzenie zamojskiego ZOO wiąże się z postacią Stefana Milera, profesora Męskiego Gimnazjum imienia Jana Zamoyskiego. Początki ogrodu sięgają 1918 roku przez co jest ono jednym z najstarszych w Polsce. Zamysłem profesora Millera było stworzenie szkolnego ogródka, który ułatwiłby nauczanie przedmiotów przyrodniczych. Pierwotnie ogród zajmował 10 arów przy budynku byłej Akademii Zamojskiej. Pierwszymi lokatorami były żółwie i zaskrońce, które mieszkały w stawie zrobionym z wózka używanego w cukrowni. Kolejne pomieszczenia dla wiewiórek zrobiono z austryjackiej budki wartowniczej.

Ogród zdobył przychylność zamościan

Mieszkańcy Zamościa przychylnie patrzyli na działalność profesora Milera. Ogród budził ich coraz większe zainteresowanie – można było tu odpocząć, a zarazem poznać nowości flory i fauny. W tworzenie ogrodu zaangażowali się uczniowie, którzy tworzyli nowe miejsca i przyjmowali nowych ?mieszkańców?, a także zamościanie, którzy uczestniczyli w kiermaszach i zbiórkach pieniędzy.

Egzotyczni mieszkańcy

Z biegiem czasu na zamojskich wybiegach pojawiały się coraz bardziej egzotyczne zwierzęta.  W kwaterze dla niedźwiedzi zamieszkali: 2-letnni niedźwiedź z Hamburga i niedźwiedzica ?Basia?. Pojawił się też pierwszy lew ?War? oraz małpy ?Wojtuś? i ?Kasia?.

Szkolny ogródek miejskim ZOO

W 1953 roku szkolny ogródek został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny. Pierwszym dyrektorem został  Stefana Milera. Zgodnie z jego planami ZOO przeniesiono między ulice Szczebrzeską i Dzieci Zamojszczyzny, zajmowało 16 hektarów. Na obecne miejsce ogród przeniesiono w 1980, otwarto go dopiero po dwóch latach w 1982 roku.

Najnowsi lokatorzy

5555aebd5c52b_oW ostatnim czasie w zamojskim ZOO dom znalazły żyrafy, są to ponad dwuletnie samice: Ngombe i Mugambi oraz Lengai. W środku żyrafiarni powstał najwyższy w polskich ogrodach zoologicznych ręcznie malowany mural. Jest to malowidło afrykańskiej sawanny o powierzchni 300 metrów kwadratowych oraz ponad 8 metrów wysokości.

zamosc.naszemiasto.pl

Zamojskie ZOO jest najpopularniejszym miejscem w mieście. Co roku odwiedza je duża liczba turystów z kraju i zagranicy. W tym roku od stycznia do sierpnia ogród odwiedziło 157 898 osób i jest to rekordowa

liczba. Największą popularnością wśród zwiedzających cieszy się żyrafiarnia, wybieg surykatek, wiewiórek przylądkowych i jeżozwierzy afrykańskich. W zamojski ZOO podziwiać można już ponad 2000 mieszkańców reprezentujących blisko 280 gatunków.

O autorze Zobacz wszystkie posty

Tomek Wątły

Redaktor - dziennikarz gazety "Echa Roztocza", pasjonat historii Zamościa i znawca arcyciekawych szczegółów tego miasta. Prywatnie miłośnik roztoczańskich cudów natury - działa na rzecz promocji tego regionu.