Noclegi Zamość - Villa Morando

Kulturalny Zamość

 

Do przyjazdu do Zamościa zachęca nie tylko wspaniała architektura renesansu, ale również wydarzenia kulturalne.

 Zamojskie Lato Teatralne

plakatZaczęło ponad 30 lat temu. Latem 1975 roku PTTK w Zamościu zorganizowało akcję “Zamość wczoraj, dziś i jutro”. Do współpracy zaproszono artystów warszawskiego Teatru “Ochota”. Spotkanie zaowocowało powstaniem kilku spektakli, które przedstawiono mieszkańcom. Występy zostały bardzo dobrze przyjęte, dzięki czemu podjęto kolejne inicjatywy. Gospodarzem został Jan Machulski z teatrem “Ochota”. Kolejne cykle spotkań rozrastały się, a ZLT stało się imprezą na którą chętnie przyjeżdżają grupy z kraju i zza granicy. Najciekawszym elementem ZLT są widowiska wystawiane pod gołym niebem na Starym Mieście. Charakterystyczne dla ZLT jest również to, że nie ma tu rywalizacji o główną nagrodę. Liczy się tylko sztuka. Wyjątkiem jest organizowany od 1985 roku plebiscyt na najlepszy spektakl. Publiczność jest jury. Wyróżniony teatr dostaje “Buławę Hetmańską” i honor otwierania przyszłorocznego ZLT.

Zamojski Festiwal Filmowy “Spotkania z historią”

spotkania-z-historiaTo inicjatywa wspólna: TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” oraz miasta Zamość. Twórczość prezentowana na festiwalu poświęcona jest przeszłości. Festiwal skierowany  jest do miłośników historii i filmu dokumentalnego. Najistotniejszą częścią jest konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej. Nagrodą jest statuetka: “Zamość Perła Renesansu”.  W czasie spotkania wyświetlane są projekcje filmowe na Rynku Wielkim. Do Zamościa chętnie przyjeżdżają wybitni twórcy filmowi, między innymi: Jerzy Hoffman.

Jarmark hetmański

logo_jarmarkTo prawdziwe święto Zamościa. Organizowany jest w rocznicę nadania praw miejskich przez króla Stefana Batorego. Imprezy organizowane są na Rynku Wielkim, Solnym i Wodnym. W 2015 roku odbył się już po raz dwudziesty pierwszy. Przygotowano wiele atrakcji: targi kolekcjonerskie, sztuki ludowej, pokazy ginących zawodów, kiermasz rzemiosła artystycznego. W czasie dni miasta promowana jest aktywna turystyka, która jest wizytówką regionu zamojskiego. Muzeum Zamojskie na tę okazje organizuje pokaz bicia monet. Odbywa się również konkurs ?Smaki Zamościa i Roztocza? w ramach Festiwalu Produktu Lokalnego. W tym czasie Koła Gospodyń Wiejskich wystawiają swoje potrawy. O latach dawnej świetności Twierdzy Zamość przypomina widowisko – inscenizacja bitwy z wojskami szwedzkimi jaka miała miejsce pod murami miasta.

Zamojskie spotkania kultur

Wydarzenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Zamościu i Muzeum Zamojskie. Odbywa się co roku w czerwcu. Spotkania mają na celu przybliżenie kultury narodów, które kiedyś stanowiły o świetności miasta, a dzisiaj został po nich niewielki ślad materialny. W czasie spotkań świat kultury ormiańskiej,  żydowskiej, tatarskiej, włoskiej, cerkiewnej wraca na podwórza zamojskiej starówki. Przywracane jest to muzyką ludową, inscenizacjami teatralnymi, potrawami, akcjami plastycznymi, wykładami, prelekcjami i spotkaniami autorskimi.

 

 

 

O autorze Zobacz wszystkie posty

Tomek Wątły

Redaktor - dziennikarz gazety "Echa Roztocza", pasjonat historii Zamościa i znawca arcyciekawych szczegółów tego miasta. Prywatnie miłośnik roztoczańskich cudów natury - działa na rzecz promocji tego regionu.