Noclegi Zamość - Villa Morando

Zamojski symbol duchowości. Katedra i jej tajemnice.

Kiedyś wotum dziękczynne za zwycięskie wyprawy Jana Zamoyskiego, którym przewodził broniąc interesów Rzeczypospolitej. Dziś najważniejsze miejsce Zamościan i główna świątynia diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Co sprawia, że jest tak ważna i dostojna?

Kościół Katedralny

Kościół Katedralny pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła jest największym dziełem Bernarda Moranda i Jana Zamoyskiego. Prace przy jego budowie rozpoczęły się w 1578 r. Konsekrowany został w 1637 r. tuż przed śmiercią II ordynata Tomasza Zamoyskiego.

Katedra jest trójnawową bazyliką z 2 rzędami kaplic.Wewnątrz wysoką nawę główną zdobi rzeźbione belkowanie. Między wspornikami kamieniarz umieścił 85 rozet, a każda z nich jest inna. Legenda głosi, że artysta, który je wykonywał założył się, że nie powtórzy żadnego wzoru. Jednak zakład przegrał i w szale rozbił powtórzoną rozetę.

W ołtarzu głównym umieszczony został obraz św. Tomasza, świadka Zmartwychwstania Pańskiego. Relikwie apostoła i rąbek szaty Najświętszej Maryji Panny  Zamoyski sprowadził z kościoła św. Anastazji w Rzymie. Do dzisiaj zachowany jest dokument Kurii Rzymskiej potwierdzający pochodzenie relikwii. Na ołtarzu stoi srebrne tabernakulum, dzieło wrocławskich złotników, w którego zwieńczeniu przedstawiono tę samą scenę co na obrazie ołtarzowym.

Nad chórem, umieszczono 25-głosowe organy ufundowane w 1895 r. przez XV ordynata Maurycego Zamoyskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maryja Odwachowska – najcenniejszy skarb miasta idealnego.

W kaplicy, po lewej stronie od ołtarza głównego, zamieszczony został szczególny obraz Matki Najświętszej nazywany Maryją Opiekunką lub Odwachowską.

Autorem jest więzień oskarżony o zbrodnię, który na drzwiach celi węglem namalował. Jak podaje legenda kajdany z jego rąk opadły a obraz zajaśniał. Wycięto go z drzwi i powieszono na murach obronnych. W wciągu wieków obraz wsławił się licznymi łaskami, czego dowodem są zgromadzone wota. Wizerunek Bogarodzicy został ukoronowany papieskimi koronami 9 września 2000 roku na Rynku Wielkim przez Prymasa Polski ks. Kardynała Józefa Glempa. Korony poświęcił Jan Paweł II 12 czerwca 1999 roku w Zamościu.

Wśród licznych kaplic znajduje się kaplica Przemienia Pańskiego zwana Ordynacką. W posadzce zamieszczona została płyta epitafijna pierwszego Ordynata, pod którą spoczywają jego prochy.

Wokół Katedry

Infułatka– dom dziekanów zamojskich znajduje się po stronie południowej Katedry. Była to historyczna rezydencja infułatów kapituły kolegiackiej. Budynek zaprojektowany został przez Bernarda Morando. Na parterze znajduje się przestronna sień, do której prowadzi barokowy portal, jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Z sieni Infułatki, przez skromny renesansowy portal, wchodzi się do Muzeum Sakralnego Kolegiaty (otwartego w 1987 roku). W trzech salach znajdują się najcenniejsze zabytki kolegiackie. Wśród nich jest zbiór szat, naczyń, przedmiotów i ksiąg liturgicznych, relikwiarze, alba koronacyjna króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, portrety infułatów i ordynatów, portrety trumienne oraz wota.

Muzeum otwarte jest od 1 maja do 30 września w dni powszednie od 10.00 do 16.00, w niedziele i święta od 10.00 do 13.00; od 1 października do 30 kwietnia tylko w niedziele i święta od 10.00 do 13.00. W sezonie letnim od 1 maja do 30 września w dni powszednie od 10.00 do 16.00 możliwość wejścia na dzwonnicę

Barokowa dzwonnica katedralna powstała w latach 1760-75 wg projektu Jerzego de Kawe. Wysoka na 47 m, tylko o 5 m ustępuje wieży ratusza. Latem, kiedy jest udostępniona do zwiedzania, można obejrzeć z niej panoramę miasta i okolic oraz trzy dzwony o imionach: Wawrzyniec, Tomasz i Jan. Ten ostatni waży 4,3 tony i należy do największych w Polsce.

 

Obok dzwonnicy stoi pomnik Papieża Jana Pawła II z 1987 r.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie posty

Tomek Wątły

Redaktor - dziennikarz gazety "Echa Roztocza", pasjonat historii Zamościa i znawca arcyciekawych szczegółów tego miasta. Prywatnie miłośnik roztoczańskich cudów natury - działa na rzecz promocji tego regionu.