Noclegi Zamość - Villa Morando

Zamość to nie tylko Rynek Wielki

Oprócz Rynku Wielkiego Zamość posiada w obrębie Starego Miasta dwa rynki pomocnicze Solny i Wodny. Obydwa są nadzywczaj urokliwe i każdy z nich oferuje klimatyczne miejsca do odpoczynku i pooddychania klimatem miasta.

Handel na Rynku Solnym

Rynek swoją nazwę zawdzięcza składowanej tu soli, sprowadzanej z Wieliczki i z Rusi. W jego okolicach Jan Zamoyski zdecydował się umieścić dzielnicę żydowską, dzięki czemu w tym miejscu miał się rozwijać handel. Stała tu waga miejska, która została zlikwidowana w XIX wieku kiedy miasto było po raz kolejny przebudowane.

Zamojskie rynki wpisują się w ideę miasta idealnego. Obecnie Rynek Solny ma kształt prostokąta (ok. 50 na 50 m) ograniczonego ulicą L. Zamenhofa od północy, ulicą I. Pereca od południa, gmachem dawnej Akademii Zamojskiej od zachodu i kamienicami z podcieniami po wschodniej stronie.  Natomiast na linii północ-południe przecina go ulica Solna prowadząca do Rynku Wielkiego.

Do wyjątkowych obiektów Rynku można zaliczyć więzienie z XIX wieku. W późniejszych latach połączono je z ratuszem, a obecnie jest zajęte przez Urząd miasta. Od 2011 r. dostępna jest tu podziemna trasa turystyczna (jako oddział Muzeum Zamojskiego).

Zamość bliżej morza

Na Rynku Solnym usytuowana została potężna kotwica. Pochodzi ze statku ?Ziemia Zamojska?. Jest darem od Polskiej Żeglugi Morskiej dla miasta Zamość. Masowiec został sprzedany przez PŻM. Miasto sprawowało nad nim patronat przez 28 lat, od 1984 do 2012 roku.

Kotwica ma 3 metry wysokości, waży 8 ton, a do tego ma 3-metrowy łańcuch. Mniejsza 70-kilogramowa kotwica razem z dzwonem okrętowym trafiła do  muzeum miejskiego.

kotwica_zamosc
Fot. roztocze.net

IMG_7329

Kameralny Rynek Wodny

Rynek Wodny jest miejscem bardzo kameralnym, a jego nazwa podkreśla bliskość zalewu. Dzielnica, wokół Rynku, przeznaczona była dla specjalnych mieszkańców. W planach Zamoyski miał, aby mieszkało tu liczne duchowieństwo, które miało przybyć do miasta w związku z powołaniem biskupstwa. Ostatecznie jednak osadzono tutaj Klasztor Klarysek, a obecnie mieści się tu jedna z lepszych w regionie szkoła muzyczna.

Najradośniejszy z rynków

W 2010 roku przestrzeń Rynku Wodnego poddana została renowacji. Plac zagospodarowano odpowiednio do jego nazwy, umieszczono jedyną na Starym Mieście fontannę ze świetlaną iluminacją. W pogodne i ciepłe dni dzieci wraz z rodzicami korzystają z chłodu jaki daje tryskająca woda.

Rynek Wodny w Zamościu

 

O autorze Zobacz wszystkie posty

morando