Dawna wieś Klemensów dziś jest częścią miasta Szczebrzeszyna. Położona jest około 17 kilometrów od Zamościa. Znajduje się tam XVIII-wieczny pałac Zamoyskich, dawna przedwojenna siedziba rodu. W Rezydencji nakręcono sceny z klasztoru, w którym została wychowana główna bohaterka oskarowego filmu ?Ida?. W filmie obejrzeć można kuchnię, główną salę pałacu oraz kaplicę. Zdjęcia kręcone były ponad tydzień. Na planie pracowało około 15 miejscowych statystów z pobliskich wsi Wielączy, Michałowa i Niedzielisk.
Zespół pałacowo ? parkowy w Klemensowie
Rezydencję w Klemensowie wybudował dla chorowitego syna Klemensa VII ordynat Ordynacji Zamojskiej Tomasz Antoni wraz z drugą żoną Teresą z Michałowskich. Ziemię odkupił od zamojskich franciszkanów. Pojawia się tu pewna niejasność, gdyż budowę pałacu rozpoczęto w 1744 r., a syn Klemens urodził się w okresie jej kończenia w 1747 r. Znaczący wpływ na wygląd pałacu miał VII ordynat, który studiując architekturę w kraju i zagranicą sam opracował amatorski projekt jako myśl wstępną. Zaangażowana w budowę była również żona ordynata Teresa. Posiadała duże zdolności organizacyjne oraz znała się na procesie budowlanym. Sama zawierała kontrakty z architektami i rzemieślnikami oraz decydowała o doborze materiałów. Prace budowlane trwały w latach 1744-1747. Prace modernizacyjne z licznymi przebudowaniami trwały do końca XVIII przez XIX wiek.
Pałac w Klemensowie przeznaczony był na rezydencję wiejską. Służyć miał spokojnemu życiu i wypoczynkowi rodziny. Po utracie rezydencji w Zamościu Klemensów stał się siedzibą rodową Zamoyskich.
Budowla posiadała 41 pokoi, nie licząc łazienek i pomieszczeń dla personelu. Pomieszczenia wyposażone były w angielskie i francuskie meble. Pokoje na górze umeblowane były w stylu Księstwa Warszawskiego. Trofea myśliwskie wypełniały ściany głównego holu, natomiast w salonach wisiały portrety ordynatów oraz obrazy o tematyce historycznej. Do charakterystycznych zabytków pałacu należą posadzki z marmuru Chęcińskiego oraz podłogi o geometrycznych wzorach, wykonane metodą forniru kładzionego na klepkę. Zachowało się również 11 zabytkowych kominków. Trzy wykonane w stylu późnobarokowym, a pozostałe 8 w klasycystycznym. Wykonane są z bogato ornamentowanych kolorowych i białych kafli. Dwa z nich posiadają rzeźby orłów. Zabytkowe ozdoby stolarskie zachowały się niemal we wszystkich pomieszczeniach. Klamki szaf posiadają herby Zamoyskich. Na szczególną uwagę zasługuje autentyczność i oryginalność głównej klatki schodowej i zabytkowe wyposażenie biblioteki. Potężny księgozbiór rozłożony był wzdłuż ścian, gdzie ustawione zostały drewniane szafy z lat siedemdziesiątych XIX wieku.
fotoforum.gazeta.pl
Księgozbiór Zamoyskich
W 1956 roku księgozbiór został przekazany Bibliotece Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Składał się z około 14 tyś. woluminów, w tym około pięciu tysięcy starych druków z różnych okresów. Niemcy, w czasie okupacji, zrabowali z pałacu najcenniejsze dzieła sztuki malarskiej. Pozostałości po Zamoyskich miedzy innymi portrety ordynatów, osób zasłużonych dla kultury i historii Polski, przewiezione zostały do Muzeum w Kozłówce i Muzeum Okręgowego w Zamościu.
Okazały park
Istotnym elementem rezydencji Zamoyskich jest park. Dbano o niego szczególnie w latach trzydziestych XIX wieku. Posadzono nowy drzewostan, urządzono kwietniki, trawniki i aleje. W parku występowały wspaniałe okazy dębów, modrzewi, lip i cisów. Około 250 drzew posiada cechy pomnikowe. Najpotężniejsze drzewa to: lipy, sosny wejmutki, dęby, sosny pospoliteu, jesiony, modrzewie i buki. Występują tu też gatunki rzadkie: magnolie japońskie, żywotnik zachodni, cypryśnik groszkowy, skrzydłoszek kaukaski.
szczebrzeszyn.fotopolska.eu
Zamoyscy opuszczają mury pałacu
Zamoyscy w Klemensowie mieszkali do 1941 r. Ostatni ordynat Jan Zamoyski wraz z rodziną przeniósł się do Zwierzyńca. Zespół pałacowy przekształcony został w zamknięty obiekt wypoczynkowy dla Niemców i szpital wojskowy. Po zakończeniu wojny, po reformie rolnej w 1944 roku, pałac przejął Skarb Państwa. W latach 1944 – 66 mieścił się tu Dom Dziecka prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek. Następnie przekształcono go na Państwowy Dom Pomocy Społecznej.
Obecnie Marcin Zamoyski, syn ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego, stara się o odzyskanie majątku.
Pałac nie jest udostępniony dla zwiedzających.