Noclegi Zamość - Villa Morando

6 powodów, dla których warto przyjechać do Zamościa

Kamienice ormiańskie w Zamościu

Jest co najmniej kilka powodów aby odwiedzić Zamość. Wielu z tych, którzy byli choć raz w mieście idealnym wraca tu znowu, aby choć chwilę spędzić na Rynku Wielki, Solnym czy przejść się po fortyfikacjach. Jeśli szukasz żywej historii, trwałej kultury, świeżego powietrza, kulturalnych doznań, dobrej zabawy to  miasto jest dla Ciebie.

Po pierwsze historia

Jeśli pasjonujesz się historią to w Zamościu będziesz z nią obcował na co dzień. Wchodząc w magiczny świat Starego Miasta poczujesz oddech dziejów jaki przetoczył się przez Zamość. Znajdziesz tu klasyczny renesans wzorowany na Włoskich mistrzach. Tu pozostawił ślady swojej działalności ród Zamoyskich, który wybrał te ziemie i tu pomnażał swój majątek. Zamościa nie ominęła II Wojna Światowa oraz represje ludności. Dziś to prężnie rozwijające się miasto, łączące w sobie tradycję i nowoczesność. Płynnie przechodzi z idealnego miasta renesansu do miasta nowoczesnego, rozświetlonego neonami współczesnych świątyń ? galerii handlowych, w których skupia się życie. Zamość jest przede wszystkim Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po drugie zabytki

Przechodząc przez jedną z bram zamojskiej fortecy stajemy w innym świecie. Dookoła otaczają nas kamienice, kościoły, dawne budynki sakralne, fragmenty umocnień obronnych. Dalej wchodzimy w obszar gdzie królował handel, gdzie wymieniane były poglądy filozoficzne, polityczne, religijne. Spotykali się ludzie z różnych krajów. Gdzie w bogato zdobionych kamieniach mieszkała elita, a w biedniejszych panowali rzezimieszkowie. Centrum to Rynek z Ratuszem. Tu radzili mieszczanie nad przyszłością miasta. W okazałych świątyniach oddawali cześć Bogu wyznawcy różnych religii. Dziś przy odrobinie fantazji oraz obrazów malarskich możemy wyobrazić sobie bujną  przeszłość miasta.

Po trzecie wielokulturowość

Przechadzając się po Starym Mieście możemy zauważyć wielość i różnorodność styli, mieszankę gustów. Przy Rynku Wielkim stoją strzeliste, kolorowo zdobione kamienice ormiańskie, na uboczu znajdziemy odrestaurowaną żydowską synagogę, rosyjskie nadszańce. Mieszkali tu Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Włosi, Grecy, Anglicy i Holendrzy.  Świadczy to  o otwartości na nowych ludzi.

Po czwarte kultura i edukacja

O rozwój edukacyjny i kulturalny zamojskich mieszczan zadbał założyciel miasta, Jan Zamoyski. Ufundował znaną w kraju i za granicą uczelnię wyższą, Akademię Zamojską. Wokół niej toczyło się życie intelektualne i kulturalne. Zamościa nie można sobie wyobrazić bez galerii malarskich, plenerów, wystaw, muzeów. Współcześnie istnieje w mieście kilkanaście instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych skupiony na promowaniu sztuki i kultury. Do takich instytucji należy wskazać Centrum Kultury Stylowy, Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego najstarszą w Polsce, Muzeum Zamojskie, BWA Galeria Wystawy, Zamojski Dom Kultury, Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyjskiego.

 

Centrum Kultury Stylowy w Zamościu

Fot. zamoscpewnainwestycjaunijna.blogspot.com

Po piąte ludzie

Historię miasta tworzą przede wszystkim ludzie, między innymi: założyciel Jan Zamoyski z synem Tomaszem, główny architekt Bernardo Morando, poeci Bolesław Leśmian i Szymon Szymonowic, doktor Zygmunt Klukowski, autor ?Dziennika z lat okupacji?, Marek Grechuta, który uprawiał poezję śpiewaną oraz wokalista Witold Paszt i aktorka Beata Ścibakówna.

Podcienie na Starówce w Zamościu

Fot.muzeumzamojskie.wkraj.pl

Po szóste świeże powietrze Roztocza

Wystarczy wyjechać poza granice miasta, aby poznać piękną krainę Roztocza. Gdzie czas biegnie wolniej, panuje cisza i spokój, nie ma ruchliwych dróg, a w parkach krajobrazowych przeważają lasy chronione. Jest to raj dla turystów. Miejsce z licznymi trasami pieszymi, ścieżkami rowerowymi, popularnymi rajdami 4×4, spływami kajakowymi, zalewami wodnymi oraz z sanatoriami. Zimą dostępne są świetnie przygotowane trasy narciarskie biegowe  i zjazdowe.

O autorze Zobacz wszystkie posty

morando