Noclegi Zamość - Villa Morando

Pierwsze kroki w Zamościu – od czego zacząć zwiedzanie miasta?

Zamość - twierdza

Jeśli jesteś pierwszy raz w Zamościu, to wspaniale! Czeka Cię wiele ciekawych miejsc i faktów do odkrycia. Każdy przybywający do Zamościa turysta potrzebuje na początku poznać topografię miasta, aby sprawnie się z nim poruszać. Od czego zacząć zwiedzenie Zamościa?

IMAG1054

1. Poznaj topografię miasta idealnego

Zamość ma kształt siedmioboku. Pierwotnie założony zakładał idealną symetrię i nadal cechuje go ład architektoniczny i przejrzysty styl renesansu.
Warto opanować położenie Starówki, bo to wokół niej będziecie zwiedzać wszystkie atrakcje. Liczne źródła, mówią, że rzut z lotu ptaka Zamościa przywołuje skojarzenia z człowiekiem. I tak w budowie miasta wyodrębnimy głowę (Pałac Zamojskich ), serce (Akademia Zamojskich oraz Katedra), a poszczególne kończyny odpowiadają wypuszczonym z twierdzy bastionom.
Zamość to ewenement na skalę światową. Nie bez powodu w roku 1992 został dodany na światową listę dziedzictw Unesco. Jego architekt Bernardo Morando zaplanował jego budowę w najmniejszym szczególe. Jego idea polegała na stworzeniu miasta idealnego pod każdym względem, zarówno obronności, jak i komfortu życia jego mieszkańców.

 Zamość Starówka rzut z góry

fot. zamosc.wonder.pl

2. Odkryj myśl założyciela

Jan Zamoyski, założyciel miasta dokładnie wiedział czego oczekiwał od mającego powstać miasta. Dzięki swojej otwartości ściągnął do swojego miasta różne narodowości, m.in. Żydów Sefardyjskich wszystko służyć miało prężnemu rozwojowi, wymianie myśli i umiejętności. Jego celem było wybudowanie wspaniałego miasta, a pomóc miała w tym wspólna owocna koegzystencja 4 kultur i wyznań tj. rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, ormiańskiego, prawosławnego oraz żydowskiego. Zamoyski tylko w początkowym okresie godził się na obecność w mieście budynków drewnianych. Docelowo cała zabudowa miała być murowana. Miasto rozkwitało: wyznaczono targi tygodniowe, ustanowiono prawo składu i zwolniono mieszczan zamojskich na 25 lat od podatków, czynszów, opłat i danin.

3. Poczuj się jak mieszkaniec multikulturowego miasta

Swobody i prężny rozwój miasta przyciągały osadników docierających do Zamościa dzięki jego położeniu przy dwóch krzyżujących się szlakach kupieckich:„bursztynowym”, który wiódł od Morza Bałtyckiego do Adriatyku, oraz „tatarskim”, który prowadził ze wschodu (znad Morza Czarnego) na zachód do Niemiec. Największy rozkwit przeżywało miasto do połowy XVII wieku. W Zamościu (dzięki zgodzie Zamoyskiego) osiedlali się Ormianie, Żydzi i Grecy, Włosi, Szkoci, Niemcy i Węgrzy. Byli oni rzemieślnikami i kupcami,a swoje bogactwa pomnażali przez handel ze Wschodem. Sprzyjały temu liczne przywileje nadawane mieszczanom.
Zrozumienie początków miasta i poznanie jego założyciela, jest istotne o tyle, że wszystko co w Zamościu warte jest zobaczenia powstało właśnie w wyniku przemieszania się kultur i wyznań. Gołym okiem widać geniusz obronny Zamoyskiego i jego wizję na miasto, którą w pełni zrealizował.

O autorze Zobacz wszystkie posty

morando